Hasta olduğumuz zamanlarda yapabileceğimiz şeyler kısıtlıdır. Ancak, özel hastaneler arasında artan rekabet sayesinde artık hastaneler, hastalarına mükemmel bir deneyim sunma yarışına girdi. Bu durumdan en pozitif etkilenecek olanlar ise hastalardır.

Gelinen son noktada, artık hastaneler doktorların gerçek görevlerini yapmalarını istiyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey, sizin için bu imkanları sağlayabilecek en iyi hastaneyi bulmanız. Özellikle de ciddi ve uzun süre hastanede kalmanızı gerektirecek bir rahatsızlığınız var ise, bu durum çok daha önemli bir yere sahip. Çünkü sizinle bire bir ilgilenecek doktor, tüm hastaların istediği türden bir tedavi yöntemidir.

Aslında doktorlar, hastalar için sorunun ne olduğunu bulmaktan çok, birer terapist gibidirler. Hastalara, ne yaparlarsa kendilerine daha iyi geleceğini, kaçınmaları gereken şeyleri ve rahatlatıcı bilgileri sunarlar.

Hastayken Ne Yapmalıyız?

Hastanelerin ve doktorların öneminden bahsettik ancak sizin de kendiniz için yapmanız gereken bir takım şeyler var. Hastalığa yakalanmanıza neden olan şeyleri araştırmak, aynı zamanda hayatınızın muhasebesini de yapmak demektir. Bu muhasebeyi yaparak, sizde kendinizi başka insanların yerine koyabilir ve hastalanma riskinizi azaltırsınız. Bunun en basit örneği ise, ağır bulaşıcı hastalığı olduğu ve iyileşmediği halde işe, evinize ya da bulunduğunuz ortama gelen insanlar. Bu hastalar sizin de hastalığa yakalanmanıza neden olur.

İş ortamınızdan ya da hayatınızdan kaynaklı problemler neticesiyle psikolojik bir rahatsızlığa yakalandıysanız, durup bir süre hayatınızı düşünmek, belki de tüm geleceğinizi değiştirebilir. Evet, bazılarımız için bu durumu değiştirmek çok zordur. Yakalandığımız hastalık kronik ve bizim belki de hayata tutunmamızı engelleyecek kadar kötü olabilir. Bu durumda bile yapabileceğiniz şeyler vardır. Önemli olan, hiç bir zaman hayata sırtınızı dönmemektir. Birçok ölümcül hasta örneği vardır ki tekrardan hayata dönebilmeyi başarmıştır.

Hastayken, eğer yatağınızdan çıkamıyorsanız bunu bir fırsata dönüştürün. Çünkü bol bol yatmak için fırsatınız olacak ve bu durum, günlük yaşantınızda kolay yakalayamayacağınız bir fırsat. Hepimiz günlük yaşantımızın yoğun trafiği içerisinde bedenimizi ve kendimizi unuturuz. Bu nedenle hastayken kendinizi yoracak şeyler yapmayın ve kendinizi yatağınızın sıcaklığına bırakın.