Hastalar bazı durumlarda hastalıklarını pek önemsemezler. Aslında bu durum hastalığın yayılmasında tam da virüslerin istediği şeydir. Sizin sürekli mobil olmanızdan faydalanıp, ondan ona yayılarak üremelerini devam ettirmek, virüslerin işine gelir. Bu nedenle hastalığınızı ayakta atlatma şansına sahipseniz, diğer insanların sağlığı için, her yere gitmemeniz önemlidir. Özellikle toplu yerlerde mikroplar daha hızlı yayılır ve belki de size çok etkisi olmayan bir hastalık, başkasının çok daha ağır etkilenmesine neden olabilir.

Hastalık Bilinci Olması Lazım

Maalesef ülkemizde insanların birçok konuda bilinçsiz davranması, hastalandıkları zamanlarda da kendini göstermektedir. Bilinçsiz hastalar ordusu da, ülkemiz de hastalıkların çok daha hızlı yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle, devletin kamuyu aydınlatma adına yaptığı çağrılara ve kendimizi hastalıklardan nasıl daha iyi koruyabileceğimize dair kurallara pek fazla uyulmaz.

Bilinçli olur ve hastalık dönemlerinde kendimizi bir süreliğine karantinaya almayı başarırsak, hastaneleri çok da gereksiz yere meşgul etmemiş oluruz. Örneğin, her kış yaşanan ve toplumda çok sık rastlanan grip hastalıkları artık can kayıplarına yol açmaya başladı. Bu hastalığın bir anda patlayan bir bomba gibi yayılmasında, toplumun bilinçsizce hareket etmesi de en büyük etkenlerden biri. Yaygın olarak ”Grip ne de olsa geçer” denilen hastalık, hiç de öyle kolay geçmemektedir. Havada çok rahat yayılabilen bu hastalık, dikkat edilmediğinde diğer insanlara hızlı bir şekilde bulaşabilmektedir.

Hastaneler, yaşlı ya da çocuk, herkes için sıkıcı yerlerdir. Hastalık dönemlerinde hastanede kalmak zorundaysanız, kendinizi hazırlamalısınız. Ancak günümüzde çok gelişmiş hastaneler var ve buralarda tedavi olma şansınız varsa çok daha şanslı sayılırsınız. Bu tip hastanelerde yapacak birçok şey bulabilirsiniz, ama siz tedbiri elden bırakmayın ve yanınızda sizi meşgul edecek şeyler getirin. İşte size bir kaç tavsiye;

  • Yanınızda bir dizüstü bilgisayar getirmek işinize yarayabilir. Bilgisayarınızda sevdiğiniz oyunları oynayabilir ve hatta hikayeler bile yazabilirsiniz.
  • Hobilerinizi içeren dergiler getirin. Bu dergilerde, hobileriniz hakkında bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz.
  • Yanınıza tavla ya da satranç gibi oyunlarda alabilirsiniz. ” Kiminle oynayacağız bunu! ” demeyin, 2 kişilik bir oda da kalıyorsanız, çok yararlı olabilir.
  • Yanınıza okumak istediğiniz bir kaç kitabı alarak, günlük yaşantınızda okumak isteyip de okuyamadığınız kitapları okuma fırsatınız olabilir.