Özel Hastaneler Daha İnsancıl

İnsanlar, genelde özel hastaneler de çıkabilecek yüksek ücretlerden korktukları için mecbur kalmadıkça özel hastanelere gitmemeye çalışır. Ancak, bu durum sizi yanıltmamalı ve tüm hastanelerin bu şekilde olduğu düşüncesini kapılmamalısınız. Çünkü işini gerçekten çok iyi yapan ve hastalarını doğru yönlendirerek, fiyat-fayda ilişkisine dikkat eden özel hastanelerin sayısı bir hayli fazladır.

Gideceğiniz hastaneyi seçmeden önce teknolojinin nimetlerinden de yararlanabilirsiniz. Elinizin altındaki telefonlardan küçük bir araştırma yapmanız, gideceğiniz hastane hakkında size fikir verebilir. Ayrıca yakın çevrenizden de hangi özel hastanelerin daha iyi hizmet verdiğini öğrenme şansınız vardır. Unutmayın ki özel hastanelere gitmek, bir tercih meselesidir ve çıkabilecek ücretleri göz önüne alarak özellikle de ciddi rahatsızlıklarınızda, tavsiye ile iyi bir özel hastaneye gitmeniz yararınıza olacaktır. Ufak tefek rahatsızlıklar için, ne tür bir ilacında yazılacağını bildiğiniz halde, boşuna para ve zaman kaybetmenize gerek yoktur. Hatta sırf bu küçük nedenlerden dolayı devlet hastanelerinin boş yere meşgul edilmemesi gerekir.

Özel Hastanelerde Hastalara Davranış

İnsanların bazıları için özel hastanelere gitmek aynı zamanda bir davranış sebebidir. Çünkü devlet hastanelerinin birçoğunda doktorun yanına girmeniz ile çıkmanız bir olur. Kapıdan girdiğinizde size ” Merhaba, nasılsınız? ” demekten bile uzak olan doktorlar, size ” Şikayetiniz nedir? ” gibi bir soruyu sorduktan sonra, siz daha derdinizi anlatamadan, hop ilaçlar yazılmıştır. ” Al bu reçeteyi, iki hafta sonra geçmez ise gel ” der doktor ve oturduğu yerden kalkmaya bile tenezzül etmez. Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı insanlar özel hastaneleri tercih edebilmektedir. Çünkü özel hastaneye gittiğinizde, doktorlar size daha nazik ve rahatsızlığınızın üzerine düşerek davranır; sorunlarınızı dinler ve değerlendirmelerini yaptıktan sonra gerekli tetkikleri uygulamaya başlar.

Ülkemizde, insanların kendilerini başkalarının yerine koyabilme duyusunun çok fazla gelişmiş olmaması, çoğu yerde olduğu gibi burada da kendini göstermektedir. Trafikte, okulda, hastanede, yolda ve daha birçok yerde, hiç kimse kimseyi umursamamaktadır. Bunun özellikle sağlık sektöründe de gün yüzüne çıkması, maalesef insan yaşamına gerektiği kadar önem vermediğimizi göstermektedir. Bu nedenle insanların tedaviye ihtiyaç duydukları zamanlarda, özel hastaneleri seçmesindeki en büyük etkenlerden biri de davranış meselesidir. Çünkü herkes derdinin dinlenilmesini ister.