Özel Hastaneler İlklere İmza Atıyor

16

Hepimiz bazen sıra beklemekten bıkar ya da istediğimiz hizmeti alamadığımız zamanlarda özel hastanelerin kapısına gideriz. Bu yönüyle, özel hastaneler, insanların hayatına avantaj katmakla beraber, gerçekleştirdikleri operasyonlar ile de gündeme gelmektedir. Türkiye’de yapılan önemli operasyonların birçoğu da özel hastanelerde gerçekleşmektedir. Türkiye’nin tıp alanında ileri ülkelerden birisi olması da bunun en büyük kanıtıdır.

İşte Gerçekleştirilen Bazı Önemli Operasyonlar

  • Hepimizin bildiği gibi, Dünya Göz Hastanesinde, doktorlar başarılı bir retina ameliyatına imza attı. En son teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen ameliyat, tıpta ”Vitrektomi” olarak adlandırılmaktadır. Göz arkası ya da içindeki kılcal damarlarda kanama meydana gelmesi durumunda uygulanan bir ameliyat türüdür. Yaklaşık bir saat sürebilen bir ameliyattır ve gözde yapılması en zor ameliyatlardan biri olarak bilinmektedir.
  • Kazakistanlı Zhumagazina, evden okula her günkü gibi çalışmaya giderken, bir anda şiddetli bir karın ağrısı ile gittiği hastanede pankreas kanserine yakalandığını öğrenmiş, ancak, doktorlar tümörün çok yayıldığını ve tamamen temizlenemeyeceğini söylemiştir. Tam bu anda, bir Türk olan damadı sayesinde, uzun araştıramalar sonucu, bu ameliyatı yapabilecek ve son teknolojilere sahip Memeroial Antalya Hastanesine başvurarak tüm tümöründen kurtulmuştur. Operasyonu yaklaşık beş saat süren hasta ”Hayatta kalabilme umudum hiç kalmamıştı.” Türk tıbbı ve doktorları sayesinde kurtulduğunu aktarmıştır.
  • Biyonik kulak, belki de birçoğumuz bu kelimeyi ilk defa duyuyoruz. İşte başarılı bir operasyon daha ve teknolojide attığımız adımın boyutu. Meşhur Başkent Üniversitesi Hastanesi’nin, doğuştan işitme kaybı olan ya da sonradan bu duyuyu kaybeden hastalar için ürettiği biyonik kulak sayesinde, hastalar tedavi edilmeye başlandı. Özellikle bebeklerde ve küçük yaşlarda yaptırılması başarı oranını yükseltiyor.
  • Robotik kemoterapi ilaç hazırlama sistemini özel hastaneler içerisinde ilk kez faaliyete geçiren Medical Park Samsun Hastanesi, bu alanda bir ilke imza attı. Bu sistem kanser hastalarının robotik sistem sayesinde ne kadar ilaç alması gerektiğine dair doz hesaplaması yapabiliyor. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda doz, hastaların sağlığı için çok önemlidir.

Bu ve buna benzer birçok atılım özel hastanelerimizde çalışan ekipler tarafından hayata geçirilmekte ve birçok insana da umut ışığı olmaktadır. Bu hastaneler, devletin özel hastanelere olan desteğinin artırmasıyla, daha çok hastaya derman olabilir.