Özel Hastanelerde Çalışan Güvenliği

Sağlık çalışanları, işleri gereği, bir takım riskler ile karşı karşıya kalmakta olup, bu risklerin, diğer hizmet sektörleri ile kıyaslandığında, yaklaşık 20 kat daha fazla olduğu yetkililerce saptanmıştır. Hastaneler, her ne kadar çok sıkı denetim ve kurallara bağlı olarak açılsa da, iş güvenliği konusunda alınan yetersiz tedbirler halen birçok kazanın yaşanmasına neden olmaktadır. Bu kazaların yaşanmaması için, çalışanların diğer sektör çalışanlarına nazaran çok daha fazla bilinçlendirilmesi ve eğitim alması gerekmektedir. Çünkü, yapılacak hatalar, başta hasta olmak üzere, çalışanların sağlığını riske atabilmektedir.

Ne Tür Önlemler Alınmalı

Önlem ve tedbir denilince, aslında hepimiz yaptığımız işte ne tür riskler ile karşı karşıya kalabileceğimizi ve hareketlerimizin sonuçlarının nelere mal olabileceğini tahmin edebiliriz; ancak, insanlar bu hataları yapmakta kimi zaman ısrarcı olabilmektedir. Bu nedenle de, eğitim zorunluluğu her zaman ortaya çıkmaktadır. Bu eğitimler ve sağlık tedbirlerinin içeriğinde akreditasyon standartlarına uyulması ve kalite yönetiminin uygulanması yatmaktadır.

Detaylı olarak riskleri sıraladığımızda, sağlık sektöründe alınması gerekli tedbirlerin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Yoğun radyasyona maruz kalma, ultraviyole ışınları, bilgisayar ekranları, hastane aydınlatması, enjeksiyon yaralanmaları, tehlikeli hastalıklar, kesici aletlere bağlı yaralanmalar, havalandırma sistemleri, kimyevi maddeler ve bunlara ilave sayısız risk, çalışan sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Bu anlamda, özel hastanelerde, çalışan güvenliği çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. Çünkü, özel hastaneler, çevrelerine yaydıkları güven ortamları ile müşterilerini kendilerine bağlamaktadır. Bu nedenle yaşanabilecek kazalar sonucu, özel hastaneler itibarlarını çok kolay bir şekilde yitirme durumuyla karşı karşıya kalabilmektedir. O halde, özel hastane yönetimleri ve sahipleri açısından iş güvenliği çok daha fazla öneme sahiptir. Çünkü insanlar güvenmediği bir hastanede kesinlikle tedavi olmak istemeyecek ve bu da hastanenin zamanla müşteri kaybetmesine neden olacaktır.

Bu durumu daha net açıklamak adına; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan incelemelerde, hastanelerde yılda ortalama 2 binin üzerinde ölümlü ve yaralanmalı kaza saptanmıştır. Bu kazalar, sadece kayıtlara geçenlerdir. Bu rakam, kazaları Türkiye’nin bir türlü aşamadığı ve iş güvenliği konusunda yeterli önlemlerin halen alınamadığını göstermektedir.