Özel hastaneler, hepimizin bildiği üzere, kontrol için belirli hizmet ücretlerini ödememiz gereken hastanelerdir. Herkes kendi bütçesi dahilinde, farklı sınıflardaki özel hastaneleri tercih eder. Düşük ve alt gelir grubu hastalar bütçelerine daha uygun özel hastaneleri seçerken, yüksek gelir grubuna sahip kişilerde daha lüks hastaneleri seçmektedir.

Hastanelerin büyük çoğunluğu, sosyal güvenlik katılım payı olan 15 TL’nin üzerindeki ücretleri belirli kriterler çerçevesinde kendileri belirlemektedir. Bu da aynı sınıflandırmaya sahip bir hastanenin, sizden 100 TL muayene ücreti talep ederken, bir diğerinin 150 TL talep etmesine yol açabilir. Ancak bu muayene ücretlerinin tutarı aslında bellidir. Sizden fahiş ücret talebinde bulunan hastanelere, telefonunuza indireceğiniz Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulaması ile, ne kadar ücret ödeyeceğinizi hesaplayıp, doğru ücreti gösterebilirsiniz.

Peki Neden Özel Hastaneler

İnsanlar hasta olduklarında psikolojik olarak rahatlamak ve iyi bakım görmeyi ister. Maalesef, şu an ki devlet hastanelerinin aşırı yoğunluğu ve personel eksikliği, insanların özel hastanelere yönlenmesine neden olmaktadır. Birçok özel hastanede, hastalarını kendilerine bağlayabilmek için en iyi hizmeti sağlamakta yoğun çaba sarf etmektedir. Özellikle üst düzey özel hastaneler bunu başarmada gayet iyidir. Hatta tedavi olduktan sonra ödediğiniz ücret size hiç de fazla gelmeyebilir. Sonuçta, insan için sağlık, günlük yaşantımızda her ne kadar sıkılıkla unutsak da, en önemli hayati unsurdur.

Bu hastanelerin en çok tercih edilme sebeplerinden biri de sahip oldukları özel odaların sayısının daha fazla olmasıdır. İnsanlar özel hizmet almak için gittikleri hastanede, özellikle yatılı kalması gerekli ise; 5 yıldızlı otel konforunu aratmayan ve sürekli sizinle ilgilenen sağlık çalışanlarının olduğu odaları tercih ederler. Çünkü her hasta kendini güvende ve rahat hissetmek ister.

Birçok hasta için önemli olan bir diğer hususta doktorunu kendisinin seçebilmesidir. Mesleğindeki başarıları ile ön plana çıkmış birçok doktor şu an özel hastanelerde çalışmaktadır. Bu durum da yapılan araştırmalar ile sabittir. Yapılan önemli cerrahi operasyonların büyük çoğunluğu, özel hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bazı özel hastaneler, devlet hastanelerinin sahip olmadığı teknik ekipmanları, bünyelerinde bulundurdukları için de daha fazla tercih edilmektedirler.